Anne's persoonlijke ervaring bij de noodhulp in Sierra Leone

Twee maanden geleden werd Freetown getroffen door overweldigende modderstromen en overstromingen die honderden doden veroorzaakte. Ons lokale team kon snel in actie komen dankzij de steun die we van jullie kregen. We willen graag laten zien wat we hebben kunnen doen dankzij jouw hulp, dus hier volgt het verhaal van Anne (directeur van Street Child Nederland en is gebaseerd in Sierra Leone) die de noodhulpoperatie hielp coördineren:

IMG_3724.jpg

“Op 14 augustus stortte een deel van Mount Sugar Loaf in na zware regenval, wat leidde tot een modderstroom. Deze modderstroom, evenals overstromingen op andere plekken in de stad, eiste de levens van meer dan 500 mensen. 700 mensen zijn sindsdien vermist en duizenden mensen bleven dakloos achter. De dag na de ramp hadden we al voldoende middelen om een eerste distributie van voedsel aan de slachtoffers te doen. Het was onwerkelijk om te zien hoeveel land er was weggevaagd en het was hartverscheurend om te zien dat de slachtoffers met niets achterbleven, vaak ook zonder familie. Terwijl ik door het gebied liep waar de modder alles had weggewassen vroeg ik me af wie een paar dagen geleden nog van de nu gebroken borden at, en wie de pruik droeg die nu in de modder lag.

Tegelijkertijd was het zo inspirerend om te zien hoe ons team in Freetown niet te houden was om deze mensen te helpen: ze werkten twaalf uur per dag, zeven dagen per week. Elke morgen kwamen de teams naar ons kantoor om hun auto vol te laden en nog een distributie te doen. Eenmaal in de opvangcentra moesten zij niet alleen fysiek hard werken om alle goederen te dragen en voedselpakketten samen te stellen, maar ondertussen ondersteunden ze de slachtoffers ook mentaal en vertelden ze de mensen om de moed niet op te geven. Ze hebben gewonde mensen naar health agencies verwezen, hielpen met de bewustmaking van hygiëne, en vonden tijdelijke verzorgers voor de kinderen die zonder familie achtergebleven waren.

Elke dag, na het uitdelen van de voedselpakketten, kwamen de teamleiders van alle zes stations terug naar het kantoor, waar we praatten over wat er op die dag was gebeurd: bijvoorbeeld hoe de slachtoffers met de situatie omgingen of welke andere hulporganisaties die dag hadden geholpen. We deelden tips over hoe trauma het beste behandeld kan worden en ideeën over hoe de hygiëne bevorderd kan worden, en keken wat deze slachtoffers nog meer nodig hadden. Voor sommige mensen was het enige voedsel dat ze dagen (soms zelfs weken) kregen, de Street Child voedselpakketten. Daarom waren de gastgemeenschappen enorm dankbaar en dat lieten ze ook zien.

Hoewel ons team totaal uitgeput was na dit wekenlang gedaan te hebben, hadden ze de slachtoffers in hun hart genomen en wilden ze de slachtoffers gewoon niet in de steek laten. Vandaag zijn we nog steeds toegewijd aan hen, maar bijna drie maanden na de modderstromen is alles wel wat rustiger. Voor ons team is het nu tijd om vooruit te kijken en uit te zoeken hoe we de slachtoffers verder kunnen helpen, op langere termijn. Dit zal waarschijnlijk te maken hebben met de ontbrekende toegang tot onderwijs voor de slachtoffers en hun kinderen hebben, en het opnieuw opbouwen van het inkomen van de slachtoffers.

Hierbij wil ik het briljante team in Freetown nogmaals bedanken, en moedig ik al onze supporters aan om ons te blijven steunen!”

Als jij jouw steun wil laten zien kun je direct een donatie overmaken op onze rekening:

NL37 INGB 0006508345 t.n.v. Street Child Nederland

Anne Beuken